Calc Sulph - tyrkysová

 

Calc Sulph / Calcium sulfuricum,(CaSO4), Síran Vápenatý

farba: tyrkysová

astrológia: Škorpión, ovláda genitálie,konečník, prostatu

 

Calc Sulph pomáha pri:

  • pomáha pri aftách a pri mokvavých nehojacich sa ranách a opakujúcich sa herpesoch
  • posilňuje epiteliálne tkanivo a kožu
  • spriechodňuje spojivové tkanivá a takto ich čistí Ak sa stane, že pri užívaní Calc Sulph sa tvoria hnisavé vyrážky, treba pridať Nat Phos a Nat Sulph.
  • podporuje funkcie pečene
  • pri vredoch predkolenia (spolu s Nat Sulph),
  • nehojacich sa, mokvavých, hnisavých ranách, dlhodobých hnisavých stavoch, pri všetkýchvredoch,
  • chronických infekciách močových ciest
  • narušení žalúdočnej sliznice
  • pri vrede rohovky
  • chrasty na hlave u dojčiat s typickým hnisavým hustým žltým alebo bieložltým esxudátom
  • krvácavé ďasná a nosová sliznica
  • vhodný na hnisavé akné a vyrážky. Je potrebné dávať soli aj lokálne na kožu (Nat Sulph, Kali Sulph, Calc Sulph, Nat Phos) vo forme krémov alebo ako kašu na obväzy.
  • pomáha pri funkčnej sterilite a slabej imunite (spolu s Nat Phos)
  • soľ pre šoky –ide o traumu spojenú s dlhodobým prekyselením tkaniva (najviac prekysľuje stres a nevhodná strava), hromadením sa toxínov v tele, oslabením imunity a integrity tkaniva.
  •  

 

Calc Sulph  sa vyskytuje v prírode ako sadra, selenit alebo alabaster. Je príčinou tvrdosti vody. Nachádza sa a plní svoju úlohu najmä v pečeni, slizniciach a koži.

O tejto soli Schüssler pochyboval a prestal ju používať posledné roky života, no nakoniec sa ukázalo jej dôležité a právoplatné miesto v systéme. Preto je v nemeckom číslovaní podľa abecedy na poslednom mieste za Siliceou ako číslo 12 , zvyšok sveta používa normálne abecedné poradie.  Schüssler ju nahradzoval Nat Phos a Siliceou. Pozn.: Zaujímavé je, že tyrkysovú soľ nahradil Schüssler modrou a zelenou soľou - práve ich zmiešaním vznikne tyrkysová.

Je spolu s Kali Mur hlavný chemický kondicionér epiteliálnych,základných tkanív. Nevyhnutná soľ pre celistvosť a odolnosť tkaniva. V tele pôsobí ako "omietka" a biochemický systémový čistič. Prekyslenie „vykráda“ Calc Sulph (a vápnik vo všeobecnosti). Calc Sulph nielen posilňuje epiteliálne tkanivo a kožu, ale aj spriechodňuje spojivové tkanivá a takto ich čistí. Pri prekyslení dochádza k stagnácii a zatvrdnutiu spojivového tkaniva, lymfatických ciest, prípadne k hnisaniu. Calc Sulph dáva podobne ako Silicea kyseliny a odpadové látky opäť do pohybu. Calc Sulph čistí tkanivá, odstraňuje infiltrované časti a tak ochraňuje zdravé okolité bunky (preto aj názov systémový čistič). Ak sa stane, že pri užívaní Calc Sulph sa tvoria hnisavé vyrážky, treba pridať Nat Phos a Nat Sulph. Nat Phos (soľ na odkyslenie) vždy podporí účinok Calc Sulph.

Calc Sulph a Silicea sú soli na hnis. Odumreté zvyšky krvných buniek sa odstraňujú v pečeni do žlče. Pri nedostatočnej funkcii pečene sa odumreté zvyšky buniek dostávajú k slizniciam a koži, kde spôsobujú zápal a erupciu a vylučujú sa ako hnis. Calc Sulph podporuje funkcie pečene a takto pôsobí proti hnisaniu.  Silicea ako biochemický chirurg otvára uzatvorené hnisavé ložisko, aby hnis mohol vytekať buď do lymfy alebo von cez kožu a sliznice. Hromadenie hnisu v uzavretom priestore je obyčajne veľmi bolestivé (panarícium, hnisavé ložiská na mandliach a pod.). Silicea posilňuje pevnosť tkanív a vypudzuje anorganické látky. Toto je hlavný rozdiel v účinkoch Calc Sulph a Silicei na hnis.

Calc Sulph pomáha pri aftách a pri mokvavých nehojacich sa ranách a herpesoch alebo pri často sa opakujúcich herpesoch. Calc Sulph podporuje granuláciu a uzatvorenie rany.                                                                                                                     

Calc Sulph pomáha pri vredoch predkolenia (ak sú silné opuchy, prípadne vodnatá exudácia treba pridať Nat Sulph), nehojacich sa, mokvavých, hnisavých ranách, dlhodobých hnisavých stavoch, pri všetkých vredoch, chronických infekciách močových ciest, erózii (narušení) žalúdočnej sliznice. Pomáha pri vrede rohovky (jednom z najbolestivejších ochorení), ďalej pri crusta lactea (chrasty na hlave u dojčiat) a erupciách na koži s typickým hnisavým hustým žltým alebo bieložltým esxudátom, prípadne aj s prímesou krvi. Krvácavé ďasná a nosová sliznica.

Calc Sulph je vhodný na akné a hnisavé vyrážky. Na kožu je potrebné dávať detoxikačné soli aj lokálne (Nat Sulph, Kali Sulph, Calc Sulph, Nat Phos) vo forme krémov alebo ako kašu na obväzy.
Pomáha pri funkčnej sterilite a slabej imunite (spolu s Nat Phos). Imunodeficiencia býva pritom sprevádzaná normálnym počtom buniek. Funkčnú sterilitu charakterizujú normálne, fyziologicky funkčné pohlavné orgány bez anatomických zmien.

Feichtinger uvádza Calc Sulph ako soľ pre šoky – fyzické alebo psychické. Môžeme to chápať aj tak, že Calc Sulph spolupôsobí s Kali Mur nielen na slizniciach, ale aj pri stagnácii tekutín v tele. Na rozdiel od Kali Mur, ktorá je prevenciou zvýšeného zrážania krvi , tu ide o traumu spojenú s dlhodobým prekyselením tkaniva (najviac prekysľuje stres a nevhodná strava), hromadením sa toxínov v tele, oslabením imunity a integrity tkaniva.

Tvárová diagnostika
Alabastrová biela tvár. Akné s hnisavými vyrážkami. Biely ako stena (veľmi ťažko sa rozlišuje s Kali Mur).  Mokvavé, zle sa hojace rany, afty v ústach, opakované herpesy, chronická tvorba hnisu.