Iodum

Jód (Jodid draselný)

Chemický vzorec: KI

Kali iodatum (lat.) · Potassium iodide (ang.)

20% jódu sa nachádza v štítnej žľaze a tvorí kľúčový prvok v jej hormónoch.

Vyskytuje sa v riasach, kumuluje sa v moriach a vodných nádržiach.

Prsné žľazy sú v potrebe jódu hneď na druhom mieste.

Deficit jódu v dnešnej dobe a s ním spojená porucha funkcie štítnej žľazy sú priam ako epidémia.

Za posledných 30 rokov sa hladiny jódu znížili na 50%. Otázkou je prečo? Odpoveď môžeme hľadať v toxicite v dnešnom spôsobe života. Vstrebateľnosť jódu je ovplyvňovaná ďalšími 2 halogénmi: brómom a fluórom (fluoridové zubné pasty). Nedostatok sa prehlbuje v tehotenstve.

Štítna žľaza
Jód je dôležitou súčasťou hormónov štítnej žľazy a jeho nedostatok spôsobuje poruchy funkcie – znížená činnosť žľazy (príznaky: chronická únava, apatia, zlé vyrovnávanie sa s chladom, priberanie na hmotnosti, zväčšenie žľazy, struma), autoimunitný zápal, tvoria sa uzly a cysty v žľaze. Chudí ľudia s problémami s touto žľazou vďaka jódu môžu pribrať a obézni naopak schudnúť. Spomalenie funkcie štítnej žľazy spôsobuje spomalenie metabolizmu a hromadenie tuku. Jód zastavuje progres hypofunkcie štítnej žľazy. Doplnenie jódu môže pomôcť pri chudnutí, keď sa ani cvičením a úpravou stravy nedostavuje želaný efekt. Disfunkcia štítnej žľazy môže spôsobiť aj nepokojné srdce (Calc Phos, Mag Phos).

Používa sa pri hypofunkcii štítnej žľazy ale aj pri hyperfunkcii spolu s brómom (bróm sa nasadí o 3 dni skôr).

Ďalej je jód dôležitý pre zdravé orgány: ováriá, prsníky, prostata. Ak tkanivo obsahuje málo jódu, je senzitívnejšie na estrogén a jeho proliferačný a stimulačný účinok. Práve mliekovody vychytávajú jód z krvi a tak zabezpečujú jeho dostatok pre dieťa v mlieku. Jód zabraňuje fibróze prsného tkaniva, pri fibrocystickom ochorení znižuje bolestivosť a hustotu prsného tkaniva. Pomáha pri chronickej bolesti prsníkov a odporúča sa v prevencii rakoviny prsníkov. To, čo je dobré pre ženy na zdravie prsníkov, je dobré pre mužov na zdravú prostatu - jód bol s úspechom použitý na pacientoch s vysokým PSA.

Primeraná suplementácia je prevenciou rakoviny štítnej žľazy, ovárií, prsníkov, prostaty a endometria.

Znížená funkcia štítnej žľazy môže mať za následok aj nedostatok estrogénu, progesterónu, androgénu, zníženie libida. Nedostatok môže viesť k zastaveniu ovulácie a k neplodnosti.

Jôd môže upraviť PMS. Pri nerovopváhe pohlavných hormónov a neplodnosti treba mať jód vždy na pamäti a skontrolovať funkciu štítnej žľazy. Odporúča sa popri Calc Phos pri osteoporóze, prechode, nočnom potení (Calc Phos, Nat Mur).

Bolo zistené, že deti s nedostatkom jódu majú nižšie IQ. Nedostatok jódu u detí môže vyústiť do mentálnej retardácie, u dospelých môže spôsobiť depresiu. Súvisí so strachom z požiadaviek a nárokov druhých, s problémami s autoritou, pocit zovretia alebo tlaku v krku, stres.

Suplementácia jódu ochraňuje štítnu žľazu pred jej poškodením stresom, ožiarením a rádioaktivitou, štítna žľaza je veľmi citlivá na ožiarenie a stres.

Tvárová diagnostika

Zväčšená štítna žľaza, opuch, struma, vypúlené oči ako pri Basedowovej chorobe (hyperfunkcia).