Manganum

Mangán (Síran mangánatý)

Chemický vzorec: MnSO4

 

Manganum sulphuricum (lat.) · Manganese sulfate (ang.)

 V ľudskom tele sa nachádza približne 10 mg mangánu. Mangán sa koncentruje v mitochondriách eukaryotických buniek v kostiach, mozgu, chrupavkach, pečeni, pankrease a vo vlasoch. Vďaku obsahu mangánu sú kosti ohybnejšie a menej krehké. 

Je to veľmi rozšírený prvok v zemskej kôre, podobný železu, využíva sa v oceliarstve, zvyšuje pružnosť ocele. Nachádza sa najmä v rastlinnej strave: orechoch, semenách, špenáte, čaji, avokáde, špargli, brokolici a strukovinách ale aj bylinách ako púpava, mäta atď. Mangán v tele úzko súvisí s kalciom a fosforom, a preto zvýšený úbytok kalcia môže mať za následok zvýšený úbytok mnagánu.

Úloha v organizme:

  • Antioxidant: Mn-superoxid dizmutáza
  • Normálny vývin pohybového aparátu
  • Glukózový metabolizmus
  • Lipidový metabolizmus
  • Metabolizmus cholesterolu
  • Metabolizmus nukleových kyselín
  • Správne fungovanie pankreasu
  • Prevencia sterility
  • Správna tvorba hormónov štítnej žľazy

Metabolizmus
Je esenciálny pre tvorbu energie, karbohydrátový metabolizmus, metabolizmus tukov, cholesterolu (chráni pred zlým LDL cholesterolom) a metabolizmus proteínov chrupaviek, ďalej pre vstrebávanie vápnika, reproduktívne funkcie, stavbu kostí a chrupaviek, zdravé nervy a normálne funkcie štítnej žľazy. Je súčasťou mnohých enzýmov, najmä antioxidačne pôsobiacej superoxiddizmutázy (tvorba energie a imunitná funkcia). Úlohou superoxiddizmutázy je ochrana bunkových membrán a DNA pre oxidačným stresom (radiácia, zápal). Ako antioxidant kontroluje zápal, má ani-aging úćinok.

Diabetes I a II typu
Mn má úlohu v karbohydrátovom metabolizme. Ako súčasť superoxiddizmutázy je prevenciou diabetickej neuropatie a poškodeniu ciev. Vhhodný je aj preventívne pri ateroskleróze.

Deficit mangánu je oveľa menej popísaný než intoxikácia mangánom.

Absorpcia mangánu z potravy a vody je veľmi nízka a rýchlo sa vylučuje, tomu vďačíme za ochranu pred intoxikáciou mangánom z vody.

Deficit mangánu sa môže prajaviť ako:

  • Duševná choroba, ťažkosti s koncetráciou
  • Neplodnosť (mužská)
  • Narušenie glukózového metabolizmu
  • Poruchy pohybového aparátu: kosti, chrupavky
  • Dysfunkcie pankreasu, znížená produkcia inzulínu
  • Reumatoidná artritída
  • Anémia

Príjem „non-organic“ potravy, vyšších dávok kalcia, železa a zinku môžu spôsobiť deficit mangánu. Deficit sa prejavuje ako problémy s reprodukciou, metabolické zmeny: nedostatočná tvorba energie, glukózová intolerancia, diabetes, zníženy HDL-cholesterol (dobrý cholesterol), spomalený rast, anémia, PMS. Znížený sérový mangán je u epilektikov, diabetikov (cca 50%) a pacientov s osteoporózou. Pomalá liečba zlomenín, problémy s platničkami majú súvis taktiež s nízkym obsahom mangánu, zinku a medi. Deficit mangánu spôsobuje psychické poruchy, pri liečbe mangánom sa pacienti cítia ľahšie.

Mozog a nervy
Mangán je dôležitý pre duševné zdravie. Mangán pomáha pri zápale sedacieho nervu, zlej pamäti, závratoch, nervozite, podráždenosti, dokonca až pri parkinzonizme, niektorých druhoch schizofrénie (najmä počiatočné fázy) a epilepsii. Pomáha pri myastenii gravis (porucha nerovovo svalového prenosu a svalová slabosť, autoimunitné ochorenie) a pri patologicky zäčšenom týmuse pri MG, ďalej pri hyperthyreoidizme so svalovou slabosťou, ďalej pri maniérovej chorobe (spolu s meďou, lítiom a Calc Phos – nakoľko spravidla kalcifikácia), problémoch s ušami: strate sluchu a tinitus.

Kosti a chrupavky
Prevencia a liečba osteoporózy: mangán spolu so zinkom, meďou a kalciom. Mangán je dôležitý pre tvorbu a regeneráciu chrupaviek. Pôsobí proti zápalu pri akútnej a chronickej reumatoidnej artritíde. Pomáha pri zápale šliach. Podporuje regeneráciu chrupaviek pri artróze, praskaní a zvukoch pri pohybe, preťažení. V týchto indikáciach použite v kombinácii s Nat Mur.

PMS
Spolu s kalciom zlepšuje PMS symptómy ako kolísavé nálady, napätie a kŕče. Ženy s PMS majú znížený obsah kalcia, chrómu, medi a mangánu.

Koža
Chronické zápaly: lupus erythematodes, seborea, akné, psoriáza.

Anémia
Ľudia s anémiou – typu nedostatok železa, vstrebávajú viacej mangán ako ostatní. Ak pri nedostatku železa je podávanie železa nedostatočne účinné, pridáme ešte meď a/alebo mangán.

Otravy mangánom
Ohrození sú robotníci v oceliarňach a baniach, ktorí dýchajú mangán ako výpary a ľudia s poruchami pečene, nakoľko mangán sa rýchlo vylučuje pečeňou do žlče. Intoxikácia sa prejavuje ako strata chuti do jedla, bolesti hlavy, kŕče v nohách, svalová rigidita, tras, kŕče, extrémna podráždenosť, agresivita, halucinácie, duševná choroba, problémy s motorikou, svalová slabosť, narušenie metabolizmu železa a kalcia, znížená produkcia dopamínu a GABA, demencia, Parkinzonizmus a tremor, tzv. „mangánové šialenstvo“, tendencia k bronchitídam a pneumóniám. Maximálna denná tolerovaná dávka je 11 mg mangánu.

 

Tvárová diagnostika

Tmavé hnedookrové až hnedočierne vejárikovité zafarbenie postranách vonkajších kútikov očí.