Zincum

Zinok (Chlorid zinočnatý)

Chemický vzorec: ZnCl2

 

Zincum chloratum (lat.) · Zinc chloride (ang.)

Deficitom zinku trpí odhadom 2 miliardy ľudí, najmä v rozvojových krajinách, v dôsledku podvýživy (najmä sacharidová strava), no i vo vyspelom svete je minimálne 10% ľudí v ohrození deficit zinku. Ohrozené skupiny sú najmä, starší ľudia (znížená acidita žalúdka, Zn potrebuje žaludočnú kyselinu na vstrebávanie), deti, tehotné a dojčiace matky, alkoholici, diabetici, vegeteriáni, ľudia s poruchami vstrebávania (parazity, infekcia H. pylori, Crohnova choroba, zápaly GIT a pod), pacienti trpiaci na chronické ochorenia pečene a obličiek. Ľudské telo obsahuje normálne 2-3 g zinku.

Väčšina zinku sa nachádza vo svaloch a kostiach, potom v očiach, mozgu, nadľavinkách, prostate a pohlavných žľazách, spermiách, koži, vlasoch, nechtoch, obličkách, pečeni, v plazme sa nachádza len 0,1% celkového zinku. Zinok je prevažne vnútrobunkový ión, a preto žiadne laboratórne vyšetrenie nevie spoľahlivo deficit určiť (stanovuje sa palzmatický zinok alebo zinok vo vlasoch).

Najväčší problém predstavuje v našej oblasti znížená vstrebateľnosť. Z potravín sú bohaté na zinok: chudé mäso, ryby, pečeň, vajcia, ustrice, semená, najmä tekvicové, pšenica, avokádo. Dhodobé užívanie zinku spôsobuje deficit medi a železa.

Hlavné oblasti využitia:

  • Imunita
  • Koža, vlasy, nechty
  • Diabetes
  • Chronické zápaly gastrointestinálneho traktu
  • Prostata a ine chronické zápaly a degeneratívne ochorenia

Zinok podporuje najmä bunkovú imunitu (funkciu NK buniek, produkciu tymulínu -hormónu týmusu, ktorý je esenciálny pre vyzrievanie T-lymfocytov zodpovedných za pomalú imunitnú odpoveď). Zinok je nevyhnutný pre funkciu neutrofilov (rýchla imunitná odpoveď).

Využitie: chronické vírusové bradavice, chronické infekcie dýchacích ciest, opakované herpesy na perách, chronická hepatitída, HIV pacienti, ale aj znížená tvorba protilátok, rakovina (napr. prevencia rakoviny prostaty u rizikových mužov a rakoviny prsníka u rizikových žien, ale aj doplnok liečby). Zinok pomáha aj pri bežnom nachladení. Pôsobí proti parazitom - znižuje intenzitu a skracuje čas ochorenia. Oslabenie imunity sprevádzanej chronickými zápalmi a infektami. Zinok znižuje riziko zápalu pľúc. Vo vyššom veku klesá jeho absorpcia a to je spojené so zápalmi a degeneráciou, napr. oka, ciev. Vhodný pri chronickej astme.

Antioxidant
Zinok ako súčasť Cu-Zn superoxid dizmutázy kontroluje zápal, vychytáva reaktívne radikály. Aj preto ho môžeme označiť ako „anti-aging“, prípravok proti starnutiu. Je vhodný vždy pri chronických zápaloch a degeneratívnych ochoreniach.

Hnačky
Prevencia a liečba akútnej hnačky, chronické hnačky u detí, Crohnova choroba.

Ochrana DNA
Normálna hladina zinku je esenciálna pre ochranu poškodenia DNA. 30% vnútrobunkového zinku sa nachádza v jadre. Zinok je dôležitý pre bunkové delenie, tvorbu DNA a opravu poškodenej DNA. DNA zdravých buniek ochraňuje a naopak inhibuje opravu DNA rakovinových buniek.

Vlasy, koža, nechty
Nedostatok zinku má za následok vypadávanie vlasov, slabý rast nechtov, fľaky na nechtoch, slabé lámavé nechty, problematickú kožu, napr. akné, exémy, psoriáza. Koža vykazuje spomalené hojenie a chronické alebo opakované zápaly. Odporúča sa pri abscesoch, chronickom akné.

Zinok je dôležitý pre hojenie a regeneráciu slizníc pri ateroskleróze, chronických hnačkách, žalúdočných vredoch, zápaloch a poškodení sliznice GIT a pri parazitoch.

Rast
Zinok je esenciálny v proteosyntéze a stavbe spojivového tkaniva, podporuje rast u detí a ich normálny psychomotorický vývin. Užívanie vysokých dávok železa znižuje príjem zinku, veľmi často v tehotenstve. Zinok je dôležitá látka pre tvorbu kolagénu a rast, deficit sa môže prejaviť ako nízky vzrast a veľký obvod hlavy, oneskorený pohlavný vývin detí. Môže pomôcť ako doplnkový minerál pri osteomalácii a osteoporóze.

Zinok a tehotenstvo
Zvýšená potreba zinku a užívanie vysokých dávok železa môže mať za následok deficit: spomalenie rastu, preeklampsiu, spomalenie mentálneho aj fyzického vývinu plodu. Zinok znižuje riziko predčasného pôrodu a problém s vysokým tlakom krvi v tehotenstve.

 Zvyšuje hladinu leptínu (leptín je látka, ktorá je správou pre hypothalamus o množstve tukov v bunkách a súvisí s pocitom hladu, nízku hladinu leptínu hypothalamus číta ako nízku hladinu tukov v tele a spôsobuje pocit hladu a naopak, vysoká hladina leptínu potláča pocit hladu a príjem potravy a zvyšuje metabolizmus a energetický výdaj a priamo inhibuje množstvo vnútrobunkových tukov, znižuje krvný cukor. Poruchy príjmu potravy: nízka hladina leptínu u anorexie, bulímie, vysoká hladina pri obezite – rezistencia na leptín, nezdravá strava, obsahujúca cukor, potláča tvorbu leptínu, ktorého nedostatok vedie k obezite. Normalizácia hladiny krvného cukru je významná pre diabetikov.

Zinok je z hormónov najviacej prítomný v inzulíne, kde tvorí jadro molekuly, v organizme pôsobí ako inzulín: znižuje krvný cukor a podporuje vstup glukózy do buniek (prevencia degeneratívnych zmien ciev, oka a diabetickej neuropatie).

Odporúča sa pri diabete aj I. Aj II. typu.

Zinok a mozog
Nízka hladina zinku má súvis s Alzheimerovou chorobou, autizmom, dyslexiou, letargiou, poruchy nálady vrátane depresie, poprôrodnou depresiou, anxietou, problémami s učením a čítaním, slabá pamäť, pohybové poruchy. Toxicita zinku je práve v mozgu, predávkovanie spôsobuje smrť mozgových buniek. Poruchy spánku a mentálna únava a iritabilita.

Zinok a pohlavné orgány
Nedostatok zinku má za následok znížený „sex-drive“, poruchy plodnosti (znížený počet a pohyblivosť spermií). Zinok je vhodný pri zväčšenej prostate, chronickom zápale a hroziacej rakovine.

Oči
Výskyt zinku je na sietnici oka veľmi vysoký a jeho nedostatok spôsobuje šeroslepotu, zhoršenú adaptáciu na tmu a poruchy zraku spojené s vekom, makulárnu degeneráciu. Pomáha pri degeneratívnych ochoreniach oka a pri zlej adaptabilite na šero. Šedý očný zákal.

Pečeň
Deficit zinku - akútna a chronická hepatitída, alkoholická hepatitída (zinok je súčasťou enzýmu metabolizujúceho alkohol), cirhóza. Dysfunkčná pečeň. Zinok pôsobí ako hepatoprotektívum voči toxickým látkam. Ochrana pečene pri alkoholizme

Obličky
Podporuje obličkové funkcie a vylučovanie kyseliny močovej.

Zinok a štítna žľaza
Suplementácia zinku upravuje hladinu hormónov pri zníženej funkcii štítnej žľazy.

Deficit zinku sa prejavuje ako chronická hnačka, degenerácia oka - oslepnutie (alkoholom, vekom), chronické vírusové bradavice, zlé hojenie na koži a sliznici, akné, vypadávanie vlasov, spomalenie rastu detí, mentálne abnormality, ako depresia, únava, dyslexia, abnormálny cholesterol alebo inzulín, vysoký krvný cukor, nekontrolovaný zápal, poruchy vnímania chute potravy a oslebená imunita (časté infekcie alebo chronické zápaly).

Diagnostika na tvári
Biely okraj okolo pery, vypadávanie vlasov, obočia, mihalníc. Znakom deficitu sú biele fliačky na nechtoch alebo zuboch.