Chromium

Chróm (Chlorid chromitý)

Chemický vzorec: CrCl3

 

Chromium chloratum (lat.) · Chromium chloride (ang.)

Normálne množstvo celkového chrómu v ľudskom tele v tkanivách sa pohybuje v rozmedzí 0,4 až 6 mg, v krvi sa jeho obsah pohybuje okolo 0,12 až 0,34 μg/l krvného séra. Trojmocný chróm sa kumuluje v epidermálnom tkanive, kostiach, pečeni, obličkách, slezine, pľúcach a v hrubom čreve.

 

Chróm je súčasťou GFT – tolerančného faktora glukózy, ktorý podporuje väzbu inzulínu na jeho receptor v bunke. Chróm pracuje rovnako ako inzulín. Normalizuje hladinu krvného cukru, normalizuje hladinu cholesterolu. Pomáha pri diabete II. typu, kedy sa vylučuje dostatok inzulínu v pankrease, avšak bunky sú na neho rezistentné. Nedostatočný metabolizmus glukózy spôsobuje potom zvýšenú tvorbou triglyceridov a ukladanie tukov v organizme. Chróm sa podieľa na znižovaní podielu tukov a zvyšovaní podielov svalov (bielkovín) v organizme, zvyšuje príjem aminokyselín bunkami, tieto účinky sa však pripisujú pôsobeniu inzulínu, chróm podporuje účinok inzulínu.

 

Chróm je dôležitý pre normálny metabolizmus cukrov, tukov a bielkovín.

 

Počas stresu (psychický, fyzický – vrcholoví športovci, emocionálny, metabolický – sacharidová strava) sa zvyšuje potreba chrómu v organizme počas celej doby stresu. Normálna hladina chrómu zvyšuje odolnosť voči stresu.

 

Chróm sa komerčne odporúča ako prostriedok na redukciu hmotnosti a tukového tkaniva, avšak v prvom rade treba upraviť stravu a pohyb.

 

Terapeuticky možno chróm využívať pri zhoršenej tolerancii glukózy, rezistencii na inzulín a v prevencii tvorby aterosklerotických zmien na cievach pri diabete. Je to doplnková soľ k Nat Phos.

 

Využitie

 •  

  Diabetes II (Adler pharma odporúča aj pri type I)

 •  

  Dlhotrvajúci stres a následné priberanie zo stresu

 •  

  Vysoké triglyceridy

 •  

  Stukovatená pečeň

 •  

  Akné s mastnou kožou a zápalom a pod. (v tomto prípade s Nat Phos)

 •  

  Žlčové cholesterínové kamene

 Reguluje cukor v krvi a preto spolu s Nat Phos funguje ako brzda v chuti na sladké.

 Pomáha pri kombinácii 4 dôvodov predčasného úmrtia: nadváha, zhoršená glukózová tolerancia, vysoký krvný tlak, zvýšené triglyceridy a cholesterol.

 Adler uvádza, že ho používajú pri kataroch so zahlienením, chronické zahlienenie ako doplnková soľ (s Kali Mur a Nat Sulph).

Tvárová diagnostika
Depoty tuku okolo očí, opuch na vonkajšom konci vonkajšieho viečka. Pacient zodpovedá diagnostike Nat phos. Pažravosť na sladké a ukladanie tukov.