NatSulph - korálová

 

Nat Sulph / Natrium Sulphuricum, (Na2SO4), Síran Sodný
farba: korálová

astrológia: Býk, ovláda krk, šiju, zátylok, štítnu žľazu, 1.stavec

 

Nat Sulph je vhodný podporný prostriedok:

 • pre detox tráviacej sústavy (pečene,žlčník,lymfatický systém, vylučovanie hrubým črevom) – napomáha vylučovaniu produktov metabolizmu
 • pri chronickom kašli a chronických respiračných problémoch - majú úzky súvis s tráviacou sústavou
 • kožné problémy - svrbenie, exémy, vredy - aj lokálne vo forme kaše
 • pri alergiách, nádche, chrípke
 • solárna alergia
 • na zlé trávenie, zápaly v črevách
 • môže pomôcť pri chronických zápaloch očí ( súvis s pečeňou)
 • podpora pri všetkých autoimunitných ochoreniach
 • potrebný na spracovanie alkoholu
 • pomáha pri nauzei
 • pri veĺkom potení bez smädu
 • v prípade prejedania sa a nezdravého jedálnička
 • pomáha pri potravinovej intolerancii
 • pomáha pri migréne (spolu s Nat Phos)
 • ak je zadržiavaná voda v tele 
 • na cysty,v ktorých sa ukladajú toxíny
 •  

Nat Sulph premieňa odpadové látky tak, aby ich telo dokázalo vylúčiť. Nenachádza sa vo vnútri buniek, ale iba v medzibunkovej tekutine. Jeho úlohou je vylučovanie vody, ktorá vznikla rozkladom živín, z tela von obličkami a pečeňou. Táto voda obsahuje rozpustené odpadové látky a toxíny. Nat Sulph takto bráni ich hromadeniu a ukladaniu v tele. Za znečistenie tela môžeme považovať nielen produkty metabolizmu ale aj emočnú toxicitu - prežívanie emočného utrpenia, prudké emócie.

Detox tráviacej sústavy. Nat Sulph je základná soľ na detoxikáciu pečeňe, lymfatického systému, vylučovanie hrubým črevom a tvorbu žlče. Vďaka Nat Sulph sa v kapilárach pečene čistí krv aj od starých buniek, ktoré sa tu rozpadávajú. Preto mnohí odporúčajú Nat Sulph pri leukémii.

Pri deficite tejto soli sa v tele začne hromadiť voda a dochádza k opuchom (končatiny, vačky pod očami, šija), rýchlemu priberaniu hmotnosti a mnohým zdravotným problémom, ktoré majú spoločné jedno - zhoršujú sa vo vlhkom prostredí, za daždivého počasia. Pri nedostatku Nat Sulph je celé telo nasiaknuté vodou. K zlepšeniu dochádza v suchu a teple. Voda, ktorú pijeme, nemôže nikdy spôsobiť zavodnenie organizmu na rozdiel od odpadovej vody z metabolizmu a vodnej pary vo vzduchu pri vysokej vlhkosti (tropické podnebie), vo vlhkom byte alebo pracovnom prostredí.

Kým Kali Sulph a Calc Sulph dávajú toxíny do pohybu, Nat Sulph ich vylučuje z tela von. Preto je dobré vždy ku Kali Sulph pridať aj Nat Sulph. Ak sa užívaním Calc Sulph objaví vyrážka, treba tiež pridať Nat Sulph a Nat Phos na podporu detoxikácie.

Nat Sulph je základný liek pre diabetes. Podporuje sekréciu inzulínu v pankrease a preto je spolu s Kali Sulph liekom pre diabetes mellitus I aj II typu.

(I .typ: Nat Sulph, Kali Sulph, Mag Phos, zinok. )

(II.typ: Nat Sulph, Nat Phos, Kali Sulph, Mag Phos,chróm.)

Nat Sulph je významným liekom pre astmu (spolu s Kali Sulph, niekedy: Ferr Phos, Mag Phos, Kali Mur, Kali Phos, Nat Mur, zinok ).

Čistí lymfatický systém, preto je liekom pre alergie, solárnu alergiu (aj vonkajšie použitie), nádchu, chrípku, herpes – spolu s Nat Mur (pri emočnom strese), edematózne(opuchové) zápaly.Spolu s Nat Phos čistí lymfu po chorobe.

Nat Sulph je vhodný pri chronickom kašli. (Nat Sulph, Kali Sulph, Mag Phos). Chronické respiračné problémy majú úzky súvis s tráviacou sústavou. Okrem diéty veľmi pomôže detoxikácia.

Spolu s Kali Sulph podpora pri všetkých autoimunitných ochoreniach (skleróza multiplex, reumatoidná artritída, ASLO, lupus, diabetes typu I (závislý od inzulínu) a pod.) –  sebadeštruktívne uzavretie problému vo vnútri.

Nat Sulph je potrebný na spracovanie alkoholu, je dobrý po „opici“ ale aj na pečeň poškodenú alkoholom.

Ak je v žlči príliš veľa vody a jej vylučovanie je sťažené, potom tieto tekutiny kolujú po tele a spôsobujú žlté zafarbenie kože. Preto je Nat Sulph biochemický liek voľby pri žltačke. Pomáha pri žlčníkových kameňoch, zabraňuje kryštalizácii cholesterínu, ďalej pomáha pri zväčšenej pečeni, cirhóze. Čistí pečeň aj pri emočnej toxicite v dôsledku prudkých emócií a pri energetickej blokáde. Nat Sulph čistí telo pri užívaní liekov nadmerne zaťažujúcich pečeň, napr. psychofarmák alebo hormónov (napr. antikoncepcia). Chrániť pečeň pri zápaloch pomáha tiež selén. Nat Sulph môže pomôcť popri Nat Phos pri dne a artritíde.

Pomáha pri nauzei s chuťou žlče na jazyku a zvracaním žlče. Zvýšená potreba Nat Sulph je vo vlhkom vzduchu, preto je táto soľ liekom voľby v prípade tropických ochorení ako malária ako aj ich prevenciou. Potenie masívne a bez smädu. Táto minerálna soľ sa viac spotrebováva v teplom a vlhkom či daždivom počasí, alebo vo vlhkom byte či pracovisku (napr. práčovňa). Potrebné doplňanie je aj v prípade prejedania sa a nezdravého jedálnička. Pomáha pri chudnutí a detoxikácii (pri vyváženej diéte, spolu s Nat Phos). Pomáha pri migréne a celulitíde (s Nat Phos).

Pomáha v urgentnej medicíne pri ascite (voda v brušnej dutine) a vode v osrdcovníku alebo pri edéme mozgu po úraze. Mentálne problémy po páde alebo inom zranení mozgu. Riedka krv (Nat Mur), hemofília.

Koža. Vylučované toxíny spôsobujú na koži svrbenie, exém, hryzenie, v závažnejších prípadoch vznikajú mokvavé rany a vredy (napr. vred predkolenia - bércový vred). Vo vredoch predkolenia prebiehajú dva procesy, detoxikácia a hojenie - ak sa snažíme zavrieť ranu bez detoxikácie, zápal sa môže zhoršiť. Nat Sulph a Calc Sulph sú vhodné aj lokálne na obväzy vo forme kaše. Bradavice (spolu s Kali Mur - vnútorne aj lokálne ako kaša), hrčky pod kožou – sklad toxínov, vírusov. Neurodermatitída.

Toxíny sa ukladajú v nohách, lýtkach, ťažké nohy, ledva sa vlečú, v prstoch, vytvárajú vačky po očami, niekedy až na líca alebo tlak v ušiach. Unavené údy (ako pri začinajúcej chrípke).

Trávenie. Nat Sulph pomáha pri potravinovej intolerancii, Crohnovej chorobe, syndróme dráždivého čreva. Nat Sulph je rýchly liek na dyspepsiu(zlé trávenie) a nadúvanie. Nadúvanie: Mag Phos a Nat Suplh, nadúvanie a koliky u detí: Mag Phos, Nat Sulph a Calc Phos (ak pijú veľa mlieka, trávenie mliečnej bielkoviny).

Nat Sulph je liekom na cysty,v ktorých sa ukladajú toxíny.S pečeňou majú súvis aj oči. Nat Sulph môže preto pomôcť pri chronických zápaloch očí.


Typické prejavy deficitu Nat Sulph: nazelenalý povlak na jazyku pri koreni, chuť žlče na jazyku, zvracanie žlče (zelené vodnaté), vodnatá zapáchajúca hnačka, bolesti v oblasti pečene, nasiaknuté telo vodou ako špongia.

Tvárová diagnostika : vačky pod očami (tak ako pri Nat Mur), červený nos (niekedy až do modra) alebo okraje ušnice (ako alkoholici), tieto zmeny sa môžu rozšíriť aj ďalej na líca. Väčší deficit sa prejaví žltým zafarbením kože, žltou farbou očných bielok. Vlhké žltkasté šupiny, exém, žltá vodová sekrécia na koži.