Ferr Phos - magentová

 

Ferr Phos /Ferrum phosphoricum,(Fe2P2O7),Fosforečnan že lezitý

farba: magenta

astrológia: Ryby, ovládajúchodidlá, prsty na nohách a krvný obeh

 

Ferr Phos je vhodný:

 • pomáha pri anémii z nedostatku železa, alebo pri veľkej strate železa (spolu s Calc Phos)
 • pomáha potlačiť  zápaly v ich počiatočnom štádiu - pokiaľ sa neobjaví tvorba hlienu
 • pri krvácaní  z nosa
 • prevencia svalovej horúčky
 • pri slabej imunite,prechladnutí a chrípke (+dodávať aj Kali Mur)
 • pri prerezávaní zúbkov (+ Mag Phos)
 • pri bolestiach a zápaloch žalúdka (spolu s Nat Mur a Nat Phos)
 • zvracaní nestrávenej potravy
 • červených a zapálených očiach, zápale čriev (spolu s Nat Sulph),celiakii
 • preťažených hlasivkách (+ Calc Phos)
 • pomáha zastavovať krvácanie v dôsledku mechanického poškodenia- (podávanie každých 10 min)
 • pri zápale stredného ucha (striedať s Kali Mur)
 • pri popálenínach – aj lokálne ako kaša
 • silný menzes s únavou
 • nízky tlak krvi s pulzujúcimi bolesťami hlavy
 • posilnenie po pôrode a ako prevencia  zápalu prsníkovej žľazy a maternice
 • neznášanlivosť slnka.
 • Ferr Phos a Kali Phos posilňujú koncentráciu.
 •  
 • Kombinácia,,: Ferr Phos + Kali Phos + Nat Mur“ - prináša energiu a posilnenie tela v akútnej fáze akéhokoľvek ochorenia.
 •  

 

Ferr Phos Nachádza sa najmä v červených krvinkách, pečeni, svaloch a vlasoch. Človek s hmotnosťou 65 kg má 2,82 g železa. 40% červených krviniek cirkuluje a asi 60% „čaká“ v slezine.

Biochemická prvá pomoc pri teplote, zápale a krvácaní. Zápal a zvýšená teplota je biochemicky nedostatok kyslíka a teda tento stav vyžaduje nosič kyslíka – železo. Zvýšením kyslíka sa zápal a teplota odstránia. Ferr Phos je dôležitý pre prenos kyslíka krvným riečiskom, podporuje funkciu cirkulačného a imunitného systému. Je súčasťou hemoglobínu, červeného farbiva, ktoré viaže kyslík. Ak je málo železa v krvi a tkanivách, dochádza k rozšíreniu  ciev a následnému prekrveniu, aby sa zabránilo nedostatku kyslíka. Vo svaloch je Ferr Phos zodpovedné za základný svalový tonus a preto je liekom pre všetky druhy hypotónie (ochabnuté svalstvo).  Ferr Phos potláča akékoľvek zápaly (infekčné aj neinfekčné) v ich počiatočnom štádiu pokiaľ sa neobjaví tvorba hlienu. Prináša úľavu od pulzujúcej bolesti spojenej so zápalom (zhoršuje sa pohybom a teplom, zlepšuje chladom). Zápal je forma boja. Vhodná prvá pomoc pri všetkých „itídach“. Je liekom pre prvé štádium zápalu a choroby.

Tzv. ,,bojová kombinácia“: Ferr Phos – Kali Phos – Nat Mur - prináša energiu a posilnenie tela v akútnej fáze akéhokoľvek ochorenia. V tehotenstve (1. trimester) pomáha vyrovnať sa s novou situáciou, pri nevoľnosti, pôsobí aj ako prevencia potratu.

Ferr Phos pôsobí v počiatočnom štádiu infekcie (len zápal bez hlienu), pri infekciách a bežných nachladnutiach s „nižšou“ zvýšenou teplotou (do 38,5 - 39 °C). Je výborné pri zápale stredného ucha (Ferr Phos striedať s Kali Mur). Pomáha pri slabej imunite (ľuďom, ktorí „všetko chytia“), prechladnutí a chrípke, pri bakteriálnych, mykotických a parazitárnych ochoreniach, detských chorobách ako kiahne (striedať s Kali Mur) a pod. Pomáha pri suchom akútnom dráždivom kašli (zápal, bolesť), pri reumatizme v akútnej fáze (horúce kĺby, bolesť). Vhodné pri zápaloch močových ciest s nutkaním na močenie (počiatočné štádium, spolu s Nat Phos), pri prerezávaní zúbkov, pri bolestiach žalúdka po malom množstve jedla a gastritíde (spolu s Nat Mur a Nat Phos), zvracaní nestrávenej potravy (aj v tehotenstve pri rannej nevoľnosti), prekrvených, červených a zapálených očiach, zápale čriev, Crohnovej chorobe (spolu s Nat Sulph), borelióze, pri premohnutých hlasivkách u rečníkov a spevákov. 

!!! Vo všetkých prípadoch 1. fázy zápalu dochádza veľmi rýchlo k úbytku Kali Mur a preto je dobré tento liek pre druhé štádium podávať už preventívne a striedať s Ferr Phos. !!!

Ferr Phos zastavuje krvácanie v dôsledku mechanického poškodenia. Krv je svetločervenej farby (podávanie každých 10 min). Prvá pomoc pri úrazoch, fraktúrach na zastavenie krvácania a ochranu okolitého tkaniva. Prvá pomoc pri popálenínach – lokálne kaša.

Pomáha pri anémii z nedostatku železa alebo pri veľkej strate železa (napr. pôrodom) spolu s Calc Phos, pri silnej menštruácii, celiakii. Zastavuje krvácanie z nosa (svetločervená krv).( Pri veľmi nízkej hladine železa: Ferr Phos + Manganum sulphuricum + Cuprum arsenicosum.Ak železo chýba deťom, tieto pomalšie rastú, sú slabé, unavené a otupelé.

Je prevenciou svalovej horúčky. (Liečba svalovej horúčky: Kali Sulph.) Ľudia s nedostatkom Ferr Phos sa pri zvýšenej telesnej námahe ľahko zadýchajú, trpia hnačkami alebo zápchami (hypotónia čriev), silným menzes, únavou, nízkym tlakom krvi, bolesťami hlavy, najmä po slabej námahe, ľahko sa unavia a majú problémy s imunitou. 

Nedostatok Ferr Phos spôsobuje rozšírenie ciev, nízky tlak krvi, nedostatočné prekrvenie a slabú imunitu, spomalenie odvádzania odpadových látok z tela von, tie sa potom v tele hromadia a spôsobujú zápaly. Nedostatok spôsobuje pulzujúce bolesti hlavy v dôsledku zvýšeného prekrvenia-hyperémie. Hyperémia môže na mentálnej úrovni spôsobiť maniakálne nálady, poruchy rovnováhy,závraty, alebo pískanie a bzučanie v uchu(Zvuky v ušiach: Ferr Phos – porucha prekrvenia, ak je hustá krv, zlé prekrvenie-tak Kali Mur, ak pre prekyslenie - Nat Phos, pri nedostatočnej funkcii ciev - Calc Fluor a Silicea ).  Únavový syndróm: Ferr Phos, Kali Phos, Nat Mur, prípadne Calc Phos - obnova krvi. Vhodný liek na doplnenie železa, posilnenie po pôrode a ako prevencia mastitídy(zápal prsníkovej žľazy) a zápalov maternice. (Calc Phos ako tonikum a doplnenie vápnika pri dojčení a na obnovu krvi).  Ferr Phos ako antioxidant, ďalšie: Kali Sulph, zinok, selén, mangán. Káva, čierny čaj "vykrádajú" železo. Nedostatok Ferr Phos súvisí s neznášanlivosťou slnka. Ferr Phos a Kali Phos posilňujú koncentráciu.

Tvárová diagnostika
Akútny nedostatok: teplá prekrvená červená tvár – uši, líca (ako po behu, keď sa zadýchame). Na rozdiel od červene pri deficite Mag Phos je pri deficite Ferr Phos na dotyk vyššia teplota pokožky v dôsledku rozšírenia ciev a hyperémie.

Chronický deficit: sa prejaví belosťou a magentovým –fialovým až modročiernym zafarbením v okolí očí. Magentové zafarbenie začína na bokoch koreňa nosa pri kútiku oka. Ľudia sa rýchlo unavia, neznášajú slnko.