Selenium

Selén

Chemický vzorec: Se

Selenium metallicum (lat.) · Selene (ang.)

Vyskytuje sa v ľudskom tele v množstve 10-30 mg. Nachádza sa približne v 20-tich rôznych selenoproteínoch, napr. antioxidačne pôsobiace enzýmy, enzým premieňajúci neúčinný hormón štítnej žľazy na účinnú formu, enzýmy hrajúce rolu v reprodukcii alebo DNA syntéze. 

Kumuluje sa v kostiach, pečeni, obličkách, slezine, pankrease a v mužských semenníkoch. V Európe je jeho výskyt v porovnaní s napr. Amerikou veľmi malý. Nachádza sa hlavne v cesnaku, cibuli, horčici, moriach, vodných nádržiach podobne ako jód, bohatým zdrojom selénu sú morské živočíchy a vnútornosti: pečeň, obličky. Ohrozenou skupinou sú napríklad vegetariáni žijúci v oblastiach s nízkym obsahom selénu v pôde (Čína), pacienti na dialýze. Selén je z pôdy v priemyselných oblastiach vyplavovaný kyslými dažďami.

 

Antioxidačný účinok

 

Ako súčasť enzýmu glutatión peroxidázy (závisí aj od železa), chráni organizmus pred voľnými radikálmi, podobne ako vitamín E. Podporuje funkciu vitamínu E v kontrole oxidácie lipidov. Glutatión sa vytvára v pečeni a je dôležitý v detoxikácii pečeňových ale aj ostatných buniek. S týmto sa spája selénu pripisovaný protektívny účinok voči srdcovocievnym chorobám,spomalenie starnutia a degenerácie spojenej s vekom a zápalom, pomáha pri liečení autoimunitných a degeneratívnych

chorôb .

Chráni organizmus proti vírusovým infekciám. Selén má svoju úlohu v normálnej imunitnej odpovedi. Zlepšuje bunkovú imunitu (týmus) a funkciu cytokínov.

Ako antioxidant ochraňuje pečeň a posilňuje jej funkcie. 

Jeho nedostatok súvisí s gastrointestinálnymi problémami,potravinovou neznášanlivosťou, Crohnovou chorobou.

Selén je dôležitý pre detoxikáciu ťažkých kovov. Je vhodný pri chronickej hepatitíde

Nedostatok selénu môže mať za následok slabosť svalov a kardiomyopatiu.

Pri poškodení srdca hrá svoju rolu vírová infekcia a infekčný zápal srdca.

Selén podobne ako jód hrá dôležitú úlohu vo funkcii štítnej žľazy, zvyšuje jej účinnosť a podporuje zmenu tyroxínu T4 na účinný trijódtyrozín T3. Preventívne pôsobí na jej opuch a poškodenie tkaniva. Vhodný je u pacientov trpiacich autoimunitným zápalom štítnej žľazy. Obzvlášť môže pomôcť pri Gravesovej chorobe a exoftalme. Nedostatok selénu môže zvýšiť nedostatok jódu.

Deficit, rovnako ako intoxikácia sú zriedkavé.

 

Využitie selénu

Detoxikácia pečene pri chronických zápaloch, alkoholizme, poruchy látkovej výmeny v pečeni, detox pečene od ťažkých kovov, amalgánové plomby, po očkovaní, prevencia a podporná liečba rakoviny, náchylnosť k trombózam, podpora imunity pri vírusových ochoreniach, poruchy štítnej žľazy (premena T4 na účinný T3, synergický úćinok s jódom, antioxidačný účinok pri autoimunitnom zápale), chudnutie-potreba antioxidantov, diabetes I. a II. typu.

 

Vylučovanie selénu dychom alebo kožou je spojené s cesnakovým zápachom.

 

Tvárová diagnostika

Jamka v mieste vnútorného kútika oka.